Sabit Kron ve Köprü

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Bu protezlerin temizliği, uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır. Protezin metal destekli seramik (porselen), metalsiz seramik (porselen), porselen laminate olmak üzere çok fazla çeşidi vardır. Ağzınıza en uygun çözüm hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Kron ve Köprü Nedir?

Kron; çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir. Köprü, bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler oluşur. Eğer uzun süre bu boşluk implant ya da köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Metal Destekli Porselen Kron ve Köprüler

Kron , aşırı madde kaybı olan veya estetik olarak kabul edilemez durumdaki dişlerin çeşitli metaryeller ile kaplanmasıdır.Bir veya daha fazla diş eksikliğinde ise dayanak dişler ve gövde yoluyla köprü yapılabilmektedir.Metal destekli porselen restarosyanlarda porselen metaryeli , metal bir alt yapı ile desteklenmektedir.

Zirkonyum Kron ve Köprüler

Porselenin altında gri renkli metal alt yapı yerine i daha doğal bir görünüme sahip olan beyaz renkli zirkonyum kullanılmaktadır.Metal destekli porselen restarasyonlardaki gibi diş etinde gri yansımalara neden olmamaktadır.

Empress

Metal alt yapı kullanılmaksızın hazırlanan dayanıklığı artırılmış porselen restarosyanlardır.

Laminate veneer

Dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince porselen yapraklardır.Dişlerin renk , şekil ve konum bozuklarının düzeltilmesini sağlar.

İmplant Destekli Kron Köprüler

Bir veya daha fazla diş estetiğinde dişsiz bölgeye yapılan implantlardan destek alınarak yapılan protezlerdir.Metal destekli porselen , zirkonyum gibi çeşitli materyallerden yapılmaktadır.

Sabit Kron ve Köprü